De ce produsele importate ne pun in pericol sanatatea
Daca consumam alimente importate, straine noua, incalcam legea compatibilitătii cu mediul - aceasta este legea de baza a Naturii!
Daca ii hranitii pe nordici cu ananas, atunci oamenii nu se vor putea adapta condtiilor climatice in care traiesc. Ananasul transporta informatii dintr-o clima straina. Sa presupunem ca ceaiul Ivan din Tiumen(Иван-чай) contine vitamina C
de 6 ori mai mult decat lamaia, iar in Salekhard aceasta cifra este deja de 20 de ori mai mare.
Adica, cu cat mai la nord, plantele aduna, contin mai multe vitamine, de zeci de ori mai multe, decat in sud. Prin urmare, nordicii nu ar trebui sa manance fructe si legume din sud...
Ne saracim pe noi insine, ne punem sanatatea in pericol, deoarece Incalcam legea compatibilitatii cu mediul.
Stramosii nostri erau foarte constienti de acest lucru. Ivan cel Groaznic spunea in 1580: „Daca vrei sa cuceresti o tara, importeaza acolo produsul strain; se va crea un reflux de energie, oamenii se vor imbolnavi, iar sclavii bolnavi vor fi mai usor de gestionat ”.
De ce am uitat asta?
Ivan cel Groaznic avea 5.000 de carti in biblioteca sa si stia bine: daca aduci produsul altcuiva, oamenii se vor imbolnavi. Aceasta este ceea ce cream cu vietile noastre. Nu putem fi mai presus de NATURA-DUMNEZEU.
© Herboristerul siberian L.N. Surina