Lumina va invinge!
Grani Agni Yogi 1964 393. (M.A.Y.).
Oroarea spatiala, careia i-a dat nastere constiinta umana, a creat o asa densitate a mediului intunecat al globului incat. se pare, ca nu mai exista un loc pe planeta unde s-ar putea scapa de ea. Doar cateva ashrame au ramas bastioane de lumina, si foarte putine constiinte, care pot rezista intunericului si lupta cu acesta. Nu prin sentimentul de frica se explica aceasta oroare, ci prin faptul ca intuneca constiinta, o priveaza de accesul la lumina si plonjeaza intr-o situatie fara nici o speranta. Trebuie adunata multa putere pentru a mentine in noi comunicarea cu Ierarhia si pentru a preveni aceasta tendinta spre un inceput fara viata. Nu atat cei fara lumina(intunericul) cat otrava intunericului dezhamat afecteaza constiinta si impiedica fluxul evolutiei.
Desigur, Lumina va invinge, dar cat de multa suferinta inutila si greutati isi creeaza oamenii prin negarea spiritului si energiei spirituale, care sunt, de fapt, Lumina.