
Agni Yoga - „Predarea eticii vieții” este o doctrină ezoterică fondată de pictorul rus Nicholas Roerich și soția sa Helena Roerich, inspirați de tradițiile vedice, precum și de budism. Agni înseamnă „foc” în sanscrită și este numele unei zeități vedice. Așa cum este folosit de familia Roerich, acest termen se referă la focul spiritual din inimă, sau „energia psihică”, definită ca forța centrală a vieții care poate și trebuie să fie rafinată și cultivată. Yoga menționată în aceast sistem nu se referă la exercițiile fizice obișnuite ale Hatha Yoga, ci la un efort conștient de unire cu voința „Maeștrilor Iluminați”, urmând în mod ideal principiile punerii în slujba umanității.
Conform Agni Yoga, oamenii obișnuiți se străduiesc să evolueze în ierarhiile de pe pământ pentru a lua cât mai mult în folos propriu, pe când o conștiință înaltă veritabilă se va strădui să dea întregului cât mai mult. Aceasta nu este mândrie sau îngâmfare. Este pur și simplu o înțelegere profundă a legii cooperării și a schimbului de energii între părțile unui întreg. Acesta este secretul succesului pe calea desăvârșirii spirituale, pentru obținerea stării de Maestru. Ori de căte ori venim în contact cu o persoană care slujește întregul ne este ușor și natural, pe când dacă interacționăm cu o persoană care vrea să ia doar pentru sine, ne simțim triști și neliniștiți. Lucrul cu noi înșine presupune un aport energetic pe calea Măestriei, iar înțelegerea legii întregului ne arată că ceea ce dăruim celorlalți sprijină colaborarea între noi toți, la toate nivelurile.
Lumea de Foc, Partea a 2-a, 281.
Teama de viitor este spaima lumii. Chiar dacă nu realizăm, ea ne poate invada viața sub diferite forme. Această frică corupe treptat mintea și amortește inima.
Însă o astfel de teamă este în mod inerent falsă prin natura sa. Oamenii știu de exemplu că fiecare loc în care se află la un moment dat nu este etern, ceea ce înseamnă ca este mereu înțelept sa fim pregătiți pentru viitor și pentru schimbare. Dar părțile amorfe și imobile ale haosului pot atașa conștiința de fantasme. Este necesar să intensificăm cunoașterea realității pentru a admite iluzia Maya și a înțelege că adevărul este doar în viitor, atunci când ne apropiem de Lăcasul de Foc. Este imposibil de descris modul în care oamenii încearcă să acopere frica de viitor - încearcă să se convingă că doar trecutul este demn să le ocupe gândirea sau evită cu rușine orice lucru care amintește de schimbările viitoare. Ei uită că în acest fel apare otrava dăunătoare a spațiului în care se află. Chiar și în cele mai curate locuri, se pot simți valurile unei astfel de energii nocive. Și astfel, oamenii ajung să se otrăvească reciproc.
Dar există ceva ce oamenii pot face – să se deschidă cu credință către schimbările vieții, pentru că această deschidere aduce cu sine cele mai sănătoase și mai frumoase gânduri despre viitor. Acel viitor în care se va materializa Noua Lume, Lumea de foc.