Prima lege a destinului: Fiecare actiune provoaca o consecinta. Fapte bune, consecinte bune, fapte rele, consecinte rele. Reactia sau efectele se intind in timp.
A doua lege: Un destin bun este un rezultat al activitatilor benefice din trecut. Un destin rau este consecinta a faptelor rele din trecut.
A treia lege: Tot ce se aseamana se aduna. Copiii se nasc cu un destin similar cu cel al familiei. Copiii nu mostenesc karma rea a familiei, nu sufera din cauza pacatelor parintilor, copilul are "pacatele" proprii, dar similare cu soarta parintilor.
Legea a patra: Fiecare persoana plateste personal pentru actiunile si greselile sale in mod individual, si sufera doar pentru sinele sau. Copiii nu platesc pentru "pacatele" parintilor si vice-versa.
Legea a cincea: De soarta nu exista nici o scapare, atat de cea buna cat si de cea rea. Soarta poate fi doar schimbata cu actiuni, fapte bune in prezent. "De soarta este imposibil sa scapi, ea poate fi schimbata numai prin actiuni corecte in prezent".
Legea a sasea: Dorintele determina destinul nostru. Dorinta noastra determina soarta si motiveaza pentru anumite actiuni.
Legea a saptea: Orice dorinta puternica, mai devreme sau mai tarziu, va fi indeplinita. "Orice dorinta puternica, care va aparea, va fi indeplinita, mai devreme sau mai tarziu". Visati cu atentie.