• Авторизация


Cum sa depasim dualitatea - finalizarea ciclului karmic 14-01-2016 10:02 к комментариям - к полной версии - понравилось!


Cum sa depasim dualitatea - finalizarea ciclului karmic

 
Ciclul vostru din viaţa pământească se termină atunci când jocul dualităţii nu mai are nici o influenţă asupra voastră. În jocul dualităţii este esenţial să vă identificaţi cu o anumită poziţie în terenul de joc al polarităţii. Vă identificaţi cu a fi sărac sau bogat, faimos sau umil, bărbat sau femeie, erou sau ticălos. În realitate nu contează atât de mult de care parte jucaţi. Atâta timp cât vă simţiţi una cu actorul de pe scenă, dualitatea are încă o priză fermă asupra voastră.
Aceasta nu este greşit, desigur. Într-un sens, a fost menit să fie aşa. A fost menit să vă uitaţi sinele vostru adevărat. Pentru a experimenta toate aspectele legate de dualitate, aţi fost meniţi să vă restrângeţi conştiinţa la un rol special în drama vieţii de pe pământ.
Şi l-aţi jucat bine. Aţi fost atât de prinşi cu rolul vostru încât aţi uitat complet despre scopul şi obiectivul trecerii voastre prin ciclul de viaţă pe care l-aţi început. Aţi uitat atât de mult cine sunteţi încât aţi luat jocurile şi dramele dualităţii ca singura realitate care există. În final, aceasta a făcut să vă simţiţi foarte singuri şi plini de frică, ceea ce nu este surprinzător, dat fiind că jocul dualităţii, după cum am menţionat în secţiunea precedentă, se bazează pe elementele de ignoranţă şi de teamă.
Pentru a înţelege cum lucrează dualitatea în viaţa de zi cu zi, am dori să amintim câteva repere tipice, distinctive ale jocului dualităţii.
Caracteristici ale jocului dualităţii
1) Viaţa voastră emoţională este esenţialmente instabilă.
Nu există nici o ancoră emoţională prezentă, deoarece sunteţi întotdeauna în partea de "sus" sau de "jos" a unei stări sufleteşti speciale. Sunteţi mânioşi sau iertători, limitaţi sau generoşi, deprimaţi sau entuziaşti, fericiţi sau trişti. Emoţiile voastre fluctuează perpetuu între extreme. Se pare că aveţi doar un control limitat asupra acestor fluctuaţii.
2) Sunteţi implicaţi intens în lumea exterioară.
Este foarte important pentru voi cum vă judecă alte persoane. Stima voastră de sine depinde de ceea ce lumea exterioară (societatea sau cei dragi) reflectă înapoi către voi. Încercaţi să trăiţi după standardele lor de bine şi de rău. Vă străduiţi să fiţi cei mai buni.
3) Aveţi opinii puternice despre ceea ce este bine şi ceea ce este rău. Judecându-i pe alţii aveţi un sentiment de securitate. Viaţa este atât de bine organizată încât împarte acţiunile, gândurile sau oamenii în bine şi rău.
Comun pentru toate aceste caracteristici este faptul că în tot ce faceţi sau simţiţi, voi nu sunteţi cu adevărat acolo. Conştiinţa voastră se află în straturile exterioare ale fiinţei voastre unde gândirea şi comportamentul vostru sunt conduse de modelele orientate spre frică.
Lăsaţi-ne să vă dăm un exemplu. Dacă sunteţi obişnuiţi să fiţi drăguţi şi plăcuţi tot timpul, afişaţi un model de comportament care nu izvorăşte din fiinţa voastră interioară. De fapt vă suprimaţi semnalele din interiorul vostru. Încercaţi să trăiţi aşa cum alţii se aşteaptă pentru a nu pierde dragostea lor, admiraţia sau interesul lor. Reacţionaţi din frică. Vă limitaţi voi înşivă în exprimare. Partea din voi care nu este exprimată va trăi toate acestea, o viaţă proprie ascunsă, creând nemulţumirea şi oboseala din fiinţa voastră. Ar putea fi prezente în voi mânia şi iritarea de care nimeni nu este conştient, nici chiar voi!
Calea de ieşire din această stare de lepădare de sine este de a intra în contact cu părţile suprimate şi ascunse în voi.
A intra în contact cu părţile suprimate şi ascunse din voi nu este greu, în sensul că pentru a face acest lucru nu sunt necesare abilităţi sau cunoştinţe speciale. Nu faceţi din "mersul în interior" un proces dificil aşa cum alţii v-au învăţat sau au făcut-o pentru voi. O puteţi face singuri şi vă veţi găsi modalităţile proprii de a o face. Motivele şi intenţia sunt mult mai importante decât competenţa şi metodele. Dacă într-adevăr intenţionaţi să vă cunoaşteţi pe voi înşivă, dacă sunteţi hotărâţi să mergeţi în adânc şi să vă schimbaţi gândurile şi emoţiile de frică care vă blochează calea către o viaţă fericită şi împlinită, o veţi face prin indiferent ce metodă.
Acestea fiind spuse, am dori să vă oferim o meditaţie simplă, care vă poate ajuta să luaţi legătura cu emoţiile voastre.
Lăsaţi-vă un moment pentru a relaxa muşchii din umeri şi gât, staţi drept şi puneţi-vă picioarele pe podea. Respiraţi adânc.
Imaginaţi-vă mergând pe jos pe un drum de ţară, sub un cer albastru deschis. Ascultaţi sunetele din natură şi simţiţi vântul prin părul vostru. Sunteţi liberi şi fericiţi. Mai departe pe drum, veţi vedea dintr-o dată nişte copii care aleargă spre voi. Ei se apropie de voi. Cum răspunde inima voastră la această apariţie?
Apoi, copiii sunt în faţa voastră. Câţi sunt? Cum arată? Sunt băieţi, fete sau ambele?
Îi salutaţi pe toţi. Spuneţi-le cât de fericiţi sunteţi să-i vedeţi. Apoi, puteţi intra în contact cu un copil, în special cel care se uită în ochii voştri. El sau ea are un mesaj pentru voi. Este scris în ochii copilului. Îl puteţi citi? Ce vrea să vă spună? V-a adus o energie de care aveţi nevoie chiar acum. Daţi un nume acestei energii pe care acest copil interior a venit să vi-o aducă şi nu-l judecaţi. Pur şi simplu mulţumiţi-i ei sau lui şi apoi eliberaţi imaginea.
Simţiţi din nou pământul ferm sub picioare şi respiraţi adânc pentru un timp . Aţi contactat doar o parte ascunsă din voi.
Puteţi reveni la această scenă oricând doriţi şi, poate,de asemenea să vorbiţi cu ceilalti copii de acolo.
Intrând în interiorul vostru şi luând contact cu părţile ascunse, suprimate din voi, deveniţi tot mai prezenţi. Conştiinţa voastră este în creştere până dincolo de modelele de frică motivate de gândirea şi comportamentul pe care l-aţi adoptat şi cu care v-aţi acordat de atât de mult timp. Este asumarea responsabilităţii pentru sine. Ea are grijă de durerea, furia şi rănile interioare, ca un părinte care are grijă de copiii săi. Vom descrie acest proces în detaliu mult mai mult în altă parte. (a se vedea Lucrătorii în Lumină partea III).
Caracteristicile eliberării de dualitate
1) Ascultaţi limbajul sufletului vostru care vă vorbeşte prin sentimente.
2) Luaţi act de acest limbaj şi faceţi modificările pe care sufletul vostru doreşte să le facă.
3) Apreciaţi timpul pe care-l petreceţi liniştiţi, singuri, deoarece doar în tăcere puteţi auzi şoapta sufletului vostru.
4) Puneţi la îndoială autoritatea modelelor de gândire sau regulile de comportament care blochează libera voastră exprimare, adevărata inspiraţie şi aspiraţiile voastre.
Momentul de cotitură în eliberarea de dualitate
Ciclul vostru din viaţa pământească se apropie de sfârşit atunci când conştiinţa voastră este capabilă să ţină în mână toate experienţele dualităţii, rămânând în acelaşi timp centraţi şi pe deplin prezenţi. Atâta timp cât vă identificaţi cu un aspect al dualităţii, mai mult decât cu un altul (cu lumina spre deosebire de întuneric, cu bogatul spre deosebire de sărac, etc), conştiinţa voastră oscilează. Karma nu este altceva decât armonizatorul natural pentru oscilaţia în care conştiinţa voastră se angajează. Voi recunoaşteţi legăturile voastre cu ciclul karmic atunci când conştiinţa voastră îşi găseşte punctul de ancorare în centrul nemişcat al oscilaţiei.
Acest centru este punctul de ieşire din ciclul karmic. Sentimentele predominante care dau tonul în acest centru sunt compasiunea, liniştea, bucuria tăcută. Filozofii greci au avut premoniţii ale acestei stări pe care au numit-o Ataraxia: imperturbabilitate.
Judecarea şi frica sunt energiile care vă scot cu totul din centrul vostru . Pe măsură ce eliberaţi tot mai mult aceste energii, veţi deveni mult mai liniştiţi şi mai deschişi în interior. Intraţi într-adevăr într-o altă lume, un alt plan al conştiinţei.
Acest lucru se va manifesta în lumea exterioară. Acesta va fi adesea un timp al schimbării, un timp în care spuneţi la revedere aspectelor din viaţa voastră care nu vă mai reflectă. Pot să apară răsturnări mari în domeniul relaţiilor şi al muncii voastre. De cele mai multe ori stilul vostru de viaţă se transformă într-un talmeş-balmeş. Acest lucru este firesc, din punctul nostru de vedere, deoarece schimbările interioare preced întotdeauna schimbările din lumea exterioară. Conştiinţa voastră creează realitatea materială în care voi locuiţi . Aşa este întotdeauna. 
Pentru a-ţi da seama de strânsoarea dualităţii e nevoie de timp. Destrămarea tuturor straturilor de întuneric (in-conştienţei) este un proces gradual. Odată ce v-aţi lansat pe acest drum, drumul spre Sinele interior ,vă distanţaţi încet de jocul dualităţii. Când aţi gustat adevăratul sens al Ataraxia, punctul de cotitură este luat. Când aţi simţit tăcuta, dar atotcuprinzătoarea bucurie de a fi doar cu tine însuţi, veţi şti că asta este ceea ce aţi căutat tot timpul. Veţi merge în interiorul vostru din nou şi din nou, pentru a experimenta această pace interioară.
Nu veţi mai fi în continuare timizi faţă de bucuria lumească. Dar va trebui să ancoraţi divinitatea din voi, şi veţi experimenta lumea şi toată frumuseţea în acea stare de beatitudine. Beatitudinea nu rezidă niciodată de la început în lucrurile materiale. Ea rezidă în modul în care le experimentaţi. Atunci când există pace şi bucurie în inima voastră, lucrurile şi oamenii pe care îi cunoaşteţi vă vor aduce pace şi bucurie.
În această zi şi aceste vremuri, un anumit grup de suflete se pregăteşte să iasă din ciclul karmic. Vom vorbi în detaliu despre acest grup în capitolele următoare. Cu toate acestea, nu este doar un grup de suflete umane, care se apropie acum de sfârşitul unui ciclu personal de transformare. Pământul pe care locuiţi trece printr-o transformare radicală şi profundă. De asemenea se apropie de sfârşit un ciclu planetar. Această eră este atât de specială tocmai din cauză că finalul acestor două cicluri coincid. Vom vorbi acum despre ciclul planetar.
© Pamela Kribbe
www.jeshua.net
вверх^ к полной версии понравилось! в evernote


Вы сейчас не можете прокомментировать это сообщение.

Дневник Cum sa depasim dualitatea - finalizarea ciclului karmic | EUTOTULPOT - Дневник EUTOTULPOT | Лента друзей EUTOTULPOT / Полная версия Добавить в друзья Страницы: раньше»