Cand incepem sa ne iubim cu adevarat pe noi insine, dispare dorinta de a-i judeca pe altii pentru ca devenim capabili sa ii privim dintr-o perspectiva mai inalta. Intelegem ca orice actiune a cuiva care ne poate parea negativa vine de fapt din spatiul in care se afla persoana respectiva in acel moment si nu din esenta sa.
Starea de maestru este acea in care ajungem sa iubim o persoana in egala masura cand ne spune "te iubesc" sau ne face un bine, cat si cand ne spune "te urasc" sau ne face un rau.