A venit la mine o femeie, dintre credinciosi, si a intrebat: " Ce sa fac, tata? Sunt analfabeta si nu stiu nici o rugaciune. Pot sa sper la mantuire fara rugaciune?"
I-am spus: " Nu te rogi deloc?" - " Ba ma rog." - "Si, cum te rogi ?"
Ea mi-a zis: " Pai, ma rog , cand matur prin casa, rugandu-ma la Dumnezeu: Doamne, curata murdaria din sufletul meu asa cum eu curat mizeria din casa, si bucura-te de ea asa cum ma bucur eu cu casa curata. Iar cand spal hainele, de asemenea, spun: Doamne , spala raul din sufletul meu ca sa fie la fel de curat ca aceste haine. Si asa spun mereu, indiferent de ceea ce fac. E bine ce fac?"
- "Traieste toata viata asa! Aceasta este rugaciunea neincetata a mintii! Adica, in toate circumstantele, atunci cand faci ceva, sa simti prezenta lui Dumnezeu - si sa -ti faci treaba, pentru ca o poti face.