*RegeleShapur* Intr-o noapte,chiar inainte de ivirea zorilor,regeleShapur,culcat in pat, auzi nistevocidiscutand.
O voce a spus: -Mai puternicdecattoti pe lumea aceasta este regele meu. O alta voce a zis: -Inlumea aceasta mai presus de toate este vinul. O a treia vocea spus:
- Cea mai puternica pe lume estre femeia.
Dimineata,regele si-a chematministrii sai sii-a intrebat cine detine cea mai mare putere:regii,vinulsaufemeile. Gandindu-se, el a raspunsla propria intrebare:
"Regeleuneori isi pierde puterea,puterea vinuluidureazadoar catevaore, iar femeia... Desi nu a fost nici un ommai intelept decatSolomon, nici unul mai puternicdecatSamson sau mai divin decat David, pe totitrei i-asedusofemeie."