Plimba-te pe jos. Fii atent(a) la tot ce se intampla in jur, dar si la propriul corp, la propriile ganduri. Observafiecare gand,emotiesau sentimentcare vine spre tine siintreaba-te:"Acesta esteal meu?"
Vei fi surprins(a)atunci cand practici acest exercitiu.
Daca laun moment dat, te veisimti trist(a),intreaba-te: "Aceastaeste starea mea?"
Dacaraspunsul este "Nu", spune:"Ei bine,atunci energia tristetii sa plece!"Si ea va pleca.
Procedeaza la fel si in cazul durerii fizice. Mai tarziu, vei realiza ca nici durerea nu iti apartine...
Constientizand acest proces in mod constant,veifi surprins(a) sadescoperica de fapt foarte putine ganduri,emotiisi senzatiifizice itiaparin chiar tie!